FİRMALAR
Ücretsiz firma eklemek için tıklayınız
EMLAK
Ücretsiz ilan vermek için tıklayınız
İKİNCİ EL ARAÇ
Ücretsiz ilan vermek için tıklayınız
ARAÇ KİRALAMA
Ücretsiz ilan vermek için tıklayınız
 • 05.06.2023 21:39
 • Asayiş

  Karavan Dolandırıcılarına Dikkat!

  Karavan dolandırıcıları yeniden piyasada.
  Karavan Dolandırıcılarına Dikkat!

  Karavan dolandırıcıları yeniden piyasada. sakaryadahaber.com yetkililerinin aldığı ihbarlara göre; Amasya Merzifon’da olduklarını belirterek Facebook Marketpalace üzerinden 65.000 Tl’ye sıfır çekme karavan satma vaadi ile kaparo alan şahıslar ücretlerin hesaplarına geçmesinin ardından kayıplara karışıyor.

  Sahibinden.com uygulaması üzerinde yaklaşık değeri 200.000 ile 300.000 TL. arasında değişiklik gösteren çekme karavanların fotoğraf ve videolarını kopyalayan kişiler, facebook marketpalace üzerinden iletişime geçtikleri müşterilere yabancı uyruklu kişilerin üzerine kayıtlı telefon numaralarını vererek Amasya Merzifon ve farklı illere ait vergi levhalarını göndermek suretiyle güven duygusu oluşmasını sağlıyor. Karavanlara ilgi olduğunu belirterek kişilerden 5.000 lira kaparo göndermelerini isteyen şahıslar kapıda ödeme seçeneği olduğunu belirterek 10.000 TL ön ödeme ardından çekme karavanı kapılarının önüne kadar gönderme seçeneği de sunuyor.  Şahıslar ödenen ücretleri aldıktan sonra kayıplara karışıyor.

  Belediye Başkanının fotoğrafını kullanmışlar

  "Sakaryada Haber olarak dolandırıcı şahıslarla iletişime geçtik ve aldığımız numaraların Whatsapp  uygulaması üzerinden profil fotoğraflarını tarattığımızda yabancı uyruklu şahıs üzerine kayıtlı bir numaranın Belediye Başkanının, diğer numaranın ise bir mali müşavirin fotoğrafını kullandığını tespit ettik."

  “62.00 TL” 

  "Yaptığımız araştırmalar neticesinde aynı şahısların bir polis memuru ile ödemeyi peşin yapmaları halinde 62.000 TL karşılığında karavanı kapısına teslim etmek üzere anlaştıkları ve daha sonra kayıplara karıştıkları da belirlendi. Şahısların izine en son Adana’da rastlanıldı."

  Konum, vergi levhası ve karavanların videolarını gönderdiler

  "Şahıslar istek üzerine bulunduklarını iddia ettikleri konumu, aktif ama onlara ait olmayan vergi levhasını ve gerçek firmalardan çaldıkları karavan videolarını da paylaşıyor."

  Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk

  Sakaryadahaber.com imtiyaz sahibi Dilek Binay, "fotoğrafı kullanılan belediye başkanına, mali müşavire ve fotoğrafları kullanılan karavan firmalarına ulaşarak suç duyurusunda bulunmaları gerektiğini belirtti. Avukatlar ile yaptığımız görüşmeler neticesinde şahıslardan şikayetçi olundu. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz."

  Görmeden ödeme yapmayın!

  "Savcılık yetkililikleri bir kez daha görmeden ödeme yapmayın uyarısında bulundu. Vergi levhası da olsa fatura da olsa sadece fotoğraf ve videolara itibar ederek ödeme yapılamaması konusunda uyarıda bulunan yetkililer, özellikle son zamanlarda ibanların kiralanabildiğini ve iban numarasından şahıslara ulaşmanın zor olduğunu belirtti."

  İBAN kiralama yaygınlaştı, Paranın izini bulmak zorlaştı

  "Aldığımız bilgilere göre şahıslar, insanların ibanlarını ücret karşılığında kiralayarak talep ettikleri tutarın bu hesaplar üzerine yatırılmasını istiyor. Kiralık İbanlara ulaşılsa da, para birçok hesaba aktarıldığı ve ibanı kopyalanan, kiralanan kişilerin olaydan haberi olmadığı için şahıslara ulaşmak güçleşiyor."

  Özel Haber Kaynak: sakaryadahaber.com   0 Yorum

  Yorum Ekle